2017-02-22 15:35:36

Recep Tayyip Erdoğan ve Trump NATO zirvesi öncesinde görüşecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın Mayıs'ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde görüşme yapmaları planlanıyor.'dedi.

Recep Tayyip Erdoğan ve Trump NATO zirvesi öncesinde görüşecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın Mayıs'ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde görüşme yapmaları planlanıyor."dedi.

İşte İbrahim Kalın'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar;

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Mayıs ayı içinde bir ara zirve yapılacak, NATO Liderler Zirvesi, oraya Sayın Cumhurbaşkanımız katılacaklar. Orada mutlaka ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme olacak, planlanacak ama öncesinde de bir görüşme yapılması için hazırlıklarımız devam ediyor
KATAR EMİRİ GELİYOR

İbrahim Kalın, Kuveyt Emirinin önümüzdeki ay Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

FETÖ'YE İLE MÜCADELE

FETÖ'ye karşı körfezde ciddi önlemler alınmaya başlandı diyen Kalın, "Bundan sonra dünyada Türk okulu adını sadece kimlik verilen resmi yetki verilenler kullanacak. Bu anlamda Maarif Vakfı eliyle yapılacak çalışmalar önemli." açıklamasında bulundu.

ALMANYA'YA ELEŞTİRİ

"Almanya'da cadı avı siyasi saiklerle alınmış bir karardır. Türk Müslüman toplumuna hizmet veren kurumumuz tam bir şeffaflık içerisindeyken bu tutum aşırı sağın yükseldiği, mültecilerin saldırılara maruz kaldığı örgütlerin cirit attığı dönemde yapılması arkada artniyet olduğunu akla getirmektedir."

SURİYE'DEKİ DENKLEM

Suriye ve Irak'ta hem sahada hem masadayız. Bu ulusal güvenliğimiz için zorunluluk.

"İRAN BİZİ ELEŞTİRMEK YERİNE TAKDİR ETMELİDİR."

İran'dan gelen açıklamalarla ilgili Kılın, "İran önemli bir komşumuz. Sorunların çözümü için İran ile hep diyalogdan yana olduk. İran tarafından gelen açıklamaları takip ediyoruz. Çatışmanın tırmandırılmasından yana değiliz. Türkiye'yi eleştirmek yerine Türkiye'nin DEAŞ'le mücadelesini takdir etmelidirler. Türkiye DEAŞ'le en önde çarpışan ülke. Bunu takdir etmek yerine bize yönelik eleştiriler geliyor. Bölgenin geleceği, kendi ulusal güvenliğimiz için çok önemli bir mücadele ediyoruz. Bunun için herhangi bir ülkeden izin almayız." sözlerine yer verdi.

"AMAÇ TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE"

Sayın Cumhurbaşkanımız, El Bab'a operasyonu günbegün hatta bazen saat saat takip ediyor. Amaç El Bab da dahil olmak üzere iki bin küsür kilometre karelik alanın tamamen terörden arındırılmış güvenli bir bölge haline getirmektir.

Cerabrus, Azez, El Bab hattı baktığınız zaman bunun büyük oranda fiili olarak gerçekleştiğini de görüyoruz. El Bab'daki başarı Rakka için de önem arz ediyor.

Şunu da tekrar etmekte fayda var. PYD ve YPG bugün bulunduğu bölgelerde bir alan hakimiyeti sağladıysa bu özellikle ABD'nin onlara verdiği destek sayesinde olmuştur.

Bu destek kesildiği zaman bu sahaya hakim oldukları yönündeki argümanların da geçerliliği kalmayacaktır dolayışıysa burada bizin ABD yönetimine telkinlerimiz tekliflerimiz hep bu yönde oldu.

TÜRKİYE-AB SÜRECİ

Türkiye AB ilişkileri konusunda çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Çeşitli temaslar sürüyor. Bizim özellikle şu aşamada AB'den temel beklentimiz vize muafiyeti konusunad adımların bir an önce atılması. Fasılların önündeki engellerin kaldırılması. Yeni bir rotaya oturacak stratejik bakışın geliştirilmesidir.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, (Kıbrıs Rum kesiminin Enosis kararı) Umarız Rum tarafı bu kararından vazgeçer. Hele müzakerelerin kritik bir aşamaya girdiği böyle bir dönemde bu kararın gündeme getirilmiş olması elbette müzakereleri bundan sonra çok olumsuz yönde etkileyecektir. Adım atması gereken taraf Rum tarafıdır." dedi.Haber Kaynağı : Ahaber
Yorumlar
GÜNCEL
GOOGLE İŞ GÖRÜŞMESİNDE SORULAN 8 SORU

GOOGLE İŞ GÖRÜŞMESİNDE SORULAN 8 SORU

PİGME KABİLESİNDEN 12 KARE

PİGME KABİLESİNDEN 12 KARE

Almanya'nın yeni delegesi meclise renk kattı!

Almanya'nın yeni delegesi meclise renk kattı!