2017-06-19 19:49:05

Kalp dostu besin kaynağı Mavi Yeşil Yumurta

Mavi ve yeşil yumurtaların kolestrolü neredeyse yok denecek kadar azdır. Peki bunun yanı sıra başka ne faydaları var? İşte cevaplar...

Kalp dostu besin kaynağı Mavi Yeşil Yumurta

Kolesterol yumurta sarısında bulunur ve iri boy bir tavuk yumurtası yaklaşık 200-220 mg kolesterol içerir (Jacob ve Miles, 2000). Yumurta sarısı kolesterol düzeyini genotip, yaş, yetiştirme tipi ve kullanılan yemin yapısı gibi bir çok faktör etkilemektedir (Hargis, 1988). Yumurtada kolesterol içeriğinin azaltılması için yapılan genetik seleksiyonlarla istenilen başarı elde edilememiştir.

Mavi Yeşil Yumurta Satın almak için tıklayın

Yeşil Yumurtanın Faydaları Nedir?

Bu şifalı ve lezzetli yiyecek kabuğunun renginden ötürü birçok kişi tarafından ve özellikle çocuklar tarafından severek tüketilir.
Yüksek oranda demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içerir. İçerdiği bu maddeler nedeniyle de sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Örneğin yüksek oranda demir içermesi sebebiyle kansızlık yani anemi rahatsızlığını ortadan kaldırır. Kalsiyum içeriği sayesinde ise kemik ve dişlerin yapısını korur.
Vücudun sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli olan 13 temel besini içeriğinde bulundurur.
Kalp dostudur, kalp hastalıklarından korunmaya yardım eder.
Yumurta kasları güçlendirir, güçlü bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamızı sağlar. Özellikle yaşlı kişiler için kas kaybını engeller.
Göz sağlığının korunmasına yardım eder.
Beyin fonksiyonlarını da geliştirir. Beyin zarlarını korur.
Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
Hamile veya emziren kadınlar için günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
Osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
Enerji verir. Gün içinde kaybedilen enerjinin bir kısmını karşılar.
Uzun süreli tokluk hissi uyandırır.
Hamile bayanlar da yumurta tüketmelidir. Özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimine destek verir.
Günümüz hastalığı olan günümüzde sıkça karşılaşılan kanserden korunmaya yardım eder.
Çocuklar da haftada 2-3 kez sabah kahvaltılarında bu şifalı yiyeceği tüketmelidir.
Hipertansiyon yani yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardım eder.
Felç ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Kadınlar için meme kanserine yakalanma riskini azaltması da yumurta faydaları arasındadır.

Yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan araştırmaya göre , besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi . Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu: “Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.

” Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

Yorumlar
GÜNCEL
GOOGLE İŞ GÖRÜŞMESİNDE SORULAN 8 SORU

GOOGLE İŞ GÖRÜŞMESİNDE SORULAN 8 SORU

PİGME KABİLESİNDEN 12 KARE

PİGME KABİLESİNDEN 12 KARE

Almanya'nın yeni delegesi meclise renk kattı!

Almanya'nın yeni delegesi meclise renk kattı!